ورزش های رقابتی بین دو نفر یا دو گروه جزو ورزش های پرطرفدار چه برای بازیکنان و چه برای ببیندگان است. ورزش های راکتی نیز در همین دسته قرار می گیرند که همانطور که از نامشان پیداست با استفاده از راکت و توپ صورت می گیرند. این ورزش ها به دلیل تحرک بالا کالری زیادی می سوزانند و به صورت تک نفره یا دو نفره انجام می شوند. در این مقاله قصد داریم برای شما توضیح دهیم ورزشهای راکتی شامل چه ورزشهایی است ؟

انواع ورزش های راکتی

ورزش های راکتی از سال ها پیش در بین مردم رواج داشته است که معروف ترین و شناخته شده ترین آنها پینگ پنگ، تنیس و بدمینتون است.

 1. تنیس (تنیس خاکی)
 2. پینگ پنگ (تنیس روی میز)
 3. بدمینتون
 4. اسکواش
 5. پدل
 6. پیکل بال
 7. سافت تنیس

تنیس محبوب ترین ورزش راکتی

یکی از محبوب ترین ورزش های راکتی که بسیار مورد توجه نیز می باشد تنیس است. این ورزش به صورت دو تیم یک نفره یا دو نفره انجام می شود. تاریخچه تنیس به اوایل قرن 19 در بیرمنگام انگلیس برمی گردد که بعد ها در تمام دنیا شهرت یافت. راکت های تنیس در ابتدا از چوب ساخته می شدند اما به دلیل وزن زیاد، به مرور جنس آن ها به فیبرکربن و فایبرگلاس تغییر پیدا کرد. تنیس بر روی چمن، بر روی زمین خاکی و بر روی هاردکورت برگذار می شود.

تنیس با راکت

در مورد انواع زمین های تنیس در اینجا بیشتر بخوانید.

این ورزش از سال 1988 توانست جزو بازی های المپیک شود و بسیاری از چهره های حال حاضر تنیس مانند راجر فدر از همین مسابقات خود را به دنیا معرفی کردند.

 

پینگ پنگ یا تنیس روی میز

نام دیگر این ورزش تنیس روی میز است که در انگلیسی به آن Table Tennis می گوبند. این ورزش شبیه به تنیس بوده با این تفاوت که بر روی یک میز انجام می شود. میز پینگ پنگ به دو قسمت مساوی تقسیم شده که وسط آن تور قرار دارد.

این ورزش در سال 1887 اختراع شد و در سال 1926 فدراسیون آن تاسیس شد. پینگ پنگ به صورت دو تیم تک نفره یا دو نفره مانند تنیس انجام می گیرد و امروزه به عنوان یکی از سریعترین ورزش ها از آن نام می برند.

برای آشنایی بیشتر با این ورزش می توانید به مقاله ورزش پینگ پنگ مراجعه کنید.

پینگ پونگ ورزش های راکتی

بدمینتون

بدمینتون نیز مانند تنیس و پینگ پنگ به صورت تک نفره و یا دو نفره برگذار می شود.

ورزش های راکتی بدمینتون

خاستگاه این ورزش کشور هندوستان است که در این کشور به نام Poona مشهور بود. بین سال های 1877 تا 1901 قوانین این ورزش مدام در حال تغییر بود و از سال 1992 جزو ورزش های المپیک به حساب آمد.

اسکواش

اسکواش نیز مانند ورزش های ذکر شده به صورت تک نفره یا تیم دو نفره می تواند برگذار شود. تفاوت این ورزش با ورزش های راکتی مانند تنیس و بدمینتون در این است که در یک فضای بسته انجام می شود. بازیکنان باید توپ را به دیوار روبروی خود پرتاپ کنند و بازیکن حریف آن را به همان شکل پاسخ دهد.

بازی اسکواش

اسکواش در انگلستان در سال 1830 برای اولین بار معرفی شد و تا اوایل قرن 20 قوانین مشخصی درباره ابعاد زمین آن وجود نداشت. این ورزش هنوز به مسابقات المپیک راه نیافته است.

سافت تنیس

این ورزش همانند بازی تنیس است با این تفاوت که توپ آن نرم و از جنس پلاستیک است. کشورهای آسیایی ماند ژاپن و کره حنوبی از اولین کشورهایی بودند که به رقابت در سافت تنیس پرداختند و بعد ها این ورزش به اروپا نیز راه پیدا کرد.

سافت تنیس

پیکل بال

پیکل بال ترکیبی از ورزش های راکتی دیگر مانند تنیس، بدمینتون و پینگ پنگ است. این رشته به طور کلی نسبت دیگر ورزش های راکتی آسان تر است. در این رشته محدودیت سنی وجود ندارد و افراد در هر سنی می توانند در این ورزش فعالیت کنند. از سال 2020 می توان شاهد رشد این ورزش در کل جهان بود. این ورزش در سال 1965 در واشنگتون ابداع شد.

شاید براتون سوال پیش بیاد که اسم پیکل بال از کجا آمده است؟

به گفته خانواده پریچارد (خالق این رشته ورزشی)، این نام از اصطلاحی در قایقرانی برگرفته شده است. اما برخی می گویند که نام سگ خانواده پریچارد پیکلز بوده که اسم این بازی از نام این سگ گرفته شده است.

زمین بازی پیکل بال در واقع همان زمین تنیس است که کمی اصلاح شده است. در واقع ابعاد زمین به اندازه زمین بدمینتون است ولی با تور تنیس. این ورزش بیشتر به صورت دو به دو انجام می شود.

"بازی

ورزش راکتی پدل

این ورزش ترکیب اسکواش و تنیس است که در زمینی کاملا احاطه شده با دیواره های شیشه ای انجام می شود. ابعاد این زمین 20*10 بوده و تور آن به ارتفاع 88 سانت و طول 10 متری است. این ورزش توسط یک اسپانیایی در سال 1969 ابداع شد اما به مرور شکل و قوانین آن تغییر پیدا کرد. متاسفانه پدل نیز مانند اسکواش به مسابقات المپیک راه نیافته است.

به این مقاله چه امتیازی می دهید ؟
4.5/5 - (19 امتیاز)
یک نظر در “ورزش های راکتی شامل چه ورزشهایی است ؟
 • تیر 10, 1402 at 1:28 ب.ظ
  Permalink

  بسیار عالی.

  Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *