اسکواش یکی از ورزش هایی است که در چند سال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و افراد زیادی را به خود جذب کرده است. قوانین و شیوه انجام این بازی کمی ناشناخته است به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله درباره ورزش اسکواش توضیحاتی را خدمت شما ارائه دهیم.

قوانین اسکواش

ورزش اسکواش چیست؟

اسکواش جزو ورزش های راکتی محسوب می شود که هم به صورت دو نفره و هم به صورت 4 نفره می توان آن را انجام داد. دیوارهای زمین این بازی از جنس شیشه بوده تا تماشاگران بتوانند آن را مشاهده کنند.

اگر تصمیم به یادگیری یک ورزش خاص دارید قدم اول انتخاب مربی خوب ورزشی است که در این مقاله به نکات و ویژگی های آن پرداخته ایم.

تاریخچه اسکواش

این ورزش توسط انگلیسی ها و در سال 1830 ابداع شد. بعد ها و در سال 1874 انگلیسی ها آن را به رسمیت شناختند و در سال 1911 بود که قوانین آن به شکل امروزی ثبت شد. 7 کشور در 1967 تصمیم گرفتند تا فدراسیون اسکواش را تاسیس کنند و در 1992 نام آن را به فدراسیون بین المللی اسکواش تغییر دادند.

راکت
اولین زمین اسکواش در ایران در سال 1883 (1320) و در شهر مسجد سلیمان توسط شرکت نفت و با ورود انگلیسی ها به ایران ساخته شد. فدراسیون اسکواش ایران در سال 1353 کار خود را آغاز کرد اما بعد از یک سال بسته شد و مجدد در سال 1372 فعالیت خود را از سر گرفت.

انواع اسکواش

راکت: در این نوع بازی با یک سرویس آغاز شده و هر بازیکن به توپ با راکت با سرعت و زاویه دار به شکلی ضربه می زند تا حریف نتواند آن را برگرداند. ست های آن سه یا پنج تایی و با 9 امتیاز است.

تنیس: تفاوت این مدل با قبلی این است که تنها فرد سرویس زننده می تواند امتیاز بگیرد و نه در جایگاه سرویس بلکه در زمین سرویس می ایستد.

توپ ورزشی اسکواش

تجهیزات ورزش اسکواش

سالن: هر سالن اسکواش بین 4 تا 8 زمین دارد که ابعاد زمین های دو نفره 75/9*52/7 متر با ارتفاع 655/11 و ابعاد زمین های تک نفره 4/6*75/9 متر با ارتفاع 7/5 می باشد.

زمین اسکواش

ظرفیت سالن ها بسته به شرایط و بودجه بین 50 تا 100 نفر است. کف زمین از جنس کفپوشی است تا امکان لیز خوردن بازیکنان وجود نداشته باشد.
وسایل مورد نیاز اسکواش

راکت: از جنس فلز، گرانیت و تیتانیوم بوده تا ضمن سبک بودن در دست راحت باشد. طول راکت ها 68.6 سانتی متر در عرض 21.5 و طول قاب یا فریم 39 سانتی متر است. وزن آن نیز بین 110 تا 200 گرم است.

توپ: داخل توپ اسکواش خالی است و از دو تکه پلاستیک به صورت دو نیم کره به هم چسبیده ساخته شده است. رنگ نوپ سیاه یا سفید با خال خال هایی برای مشخص بودن آن است.

قوانین ورزش اسکواش

توپ ها با توجه به رنگ و تعداد خال های روی آن از نظر پرش با یکدیگر تفاوت دارند.

قوانین اسکواش

  • توپ باید تنها به محدوده دیوار برخورد کند.
  • اگر توپ به دیوار روبرو و همچنین دیواره های کناری نیز برخورد کند ایرادی ندارد.
  • در صورتی که بازیکن با بستن مسیر توپ مانع سرویس زدن شود سرویس تکرار می شود.
  • در صورت بستن راه بازیکن توسط حریف خطا محسوب می شود.
  • در صورت مساوی در امتیاز 10 کسی که با دو امتیاز پیشی بگیرد پیروز است.
  • حمل توپ یا دو بار ضربه زدن به آن خطا است.
  • در زمان سرویس یک پا در محدوده سرویس باید باشد.

بازی اسکواش

به این مقاله چه امتیازی می دهید ؟
4/5 - (11 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *