یکی از ورزش هایی راکتی که به تازگی بیشتر از قبل شناخته شده و مورد توجه قرار گرفته است ورزش سافت تنیس است که شباهت ها و تفاوت هایی با تنیس خاکی دارد. در این مقاله شما را با آن آشنا کرده و به شرح تفاوت ها، شباهت ها و مزایای آن می پردازیم.

ورزش سافت تنیس

معرفی ورزش Soft Tennis

همانطور که از نامش مشخص است این ورزش شباهت بسیار زیادی به تنیس دارد اما مهمترین تفاوت آن ها توپ سافت تنیس است که توپی نرم سبک با جنسی شبیه به پلاستیک می باشد. در هنگام ضربه زدن به این توپ به دلیل نرمی که دارد صدای زیادی از خود بروز می دهد و آن را برای استفاده باید باد کرد. وزن توپ بین 30 تا 30 گرم است که نسبت به توپ تنیس تقریبا نصف می باشد. ( توپ تنیس در حدود 56 تا 60 گرم است)

شباهت توپ هر دو ورزش در قطر آن است که 6.6 سانتی متر است. وزن کم توپ سافت تنیس باعث سرعت کمتر آن شده و این امکان برای بازیکن وجود دارد که به سرعت بتواند موقعبت خود را تغییر داده و پاسخ حریف را بدهد.

راکت Soft Tennis مانند توپ آن سبک تر است و زه آن نیز نسبت به راکت های تنیس شل تر می باشد.

تاریخچه سافت تنیس

سافت تنیس در سال 1884 در ژاپن ابداع شده است و 40 درصد بازی های تنیس به این ورزش تعلق دارند. این ورزش در ژاپن زادگاه خود، کرخ جنوبی و تایوان جزو ورزش های پرطرفدار بوده و در حال حاضر در بسیاری از کشورهای دیگر نیز شهرت یافته و بازی می شود. 24 کشور جهان از جمله مجارستان و پرو آن را به رسمیت می شناسند. همچنین Soft Tennis در ژاپن فدراسیون سافت تنیس وجود دارد.

شما می توانید درباره تاریخچه ورزش تنیس در این مقاله بیشتر بخوانید.

مزایای Soft Tennis نسبت به تنیس معمولی

  • این ورزش نسبت به تنیس یادگیری اسان تری دارد به همین دلیل نیز پرطرفدار شده است. آسان و راحت بودن سافت تنیس باعث شده تا افراد در سنین مختلف به سمت آن جذب شوند. همچنین از لحاظ جسمی و فیزیکی بازیکنان را آنچنان محدود نمی کند.
  • مورد دیگر بازی های طولانی به دلیل سادگی این ورزش است که فعالیت شما در طول آن افزایش یافته و باعث چربی سوزی می شود. ( در ورزش تنیس اگر شما مهارت کافی نداشته باشید توپ را مدام از دست خواهید داد و در مقایسه با سافت تنیس فعالیت زیادی نخواهید داشت)
  • یکی دیگر از مزیت های سبک بودن توپ و راکت سافت تنیس این است که دست کمتر و دیرتر خسته می شود. راکت چیزی در حدود 240گرم وزن دارد ( در حالی که راکت تنیس 278 تا 310 گرم است). البته که در قوانین سافت تنیس به وزن تنیس اهمیتی نمی دهند اما افراد عموما راکتی با زه شل تر اما وزن سنگین تر را انتخاب می کنند.

زمین بازی سافت تنیس

تفاوت های تنیس و سافت تنیس

  • ارتفاع تور در سافت تنیس در تمامی سطح زمین یکسان بوده اما در تنیس معمولی تور در مرکز آن حدود 15 سانتی متر کمتر است و قوس دارد.
  • بازی ها در سافت تنیس کمتر از تنیس معمولی است چرا که امتیازهای آن بیشتر ثابت است.
  • در بازی های تک نفره فرد باید 4 بازی و در بازی های دو نفره افراد باید 5 بازی را ببرند.
  • در سافت تنیس هم تیمی ها با دریافت دو امتیاز پی در پی سرویس را عوض می کنند.
  • در سافت تنیس بازی نهایی به کاربرده می شود که بازیکنان 2 امتیاز پی در پی سرویس زده و بعد از دو امتیاز ابتدایی جای خود را عوض کرده و سپس بعد از هر 4 امتیاز تغییر موقعبت می دهند.
به این مقاله چه امتیازی می دهید ؟
4.7/5 - (3 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *