زمین تنیس یک فضای مستطیلی شکل بوده که با یک تور به دو قسمت مساوی تقسیم شده است. ابعاد زمین تنیس با طول 23/77 و عرض 8/23 متری مناسب رقابت های انفرادی (Single Match) و ابعاد زمین تنیس برای رقابت های دو نفره 10/97 متر بوده که جنس آن معمولا از چمن، خاک رس و بتن است. وسط تور زمین تنیس توسط یک تسمه با ارتفاع ۹۱ سانتیمتر بر روی آن قرار گرفته شده و کناره های آن ۱ متر و ۷ میلیمتر است. تور را به اندازه ای می کشند که توپ تنیس نتواند از سوراخ های آن عبور کند.

ابعاد استاندارد زمین تنیس

ابعاد زمین تنیس با فضای اطراف

همچنین یک فضا در اطراف زمین اصلی به عنوان حریم برای بازیکنان در نظر گرفته شده تا توپ‌هایی که به اطراف می‌روند را پاسخ دهند. عرض این فضا در کناره ها 3 تا 4 متر و در پشت زمین 6 تا 8 متر می باشد. قسمت راست هر بازیکن را Deuce court و قسمت چپ آن را Ad court (مخفف Advantage court) می گویند.

برای مشاهده آدرس ها و اطلاعات تماس زمین های تنیس در تهران می توانید به این لینک مراجعه کنید.

برای مبندیان و کسانی که به تازگی این ورزش را شروع کرده اند مساحت بزرگتر صفحه مناسب تر است. به این دلیل که نه تنها قدرت بهتری دارد بلکه فضای بیشتری برای ضربه زدن را برای بازیکن فراهم می‌کند.

برای ساخت یک زمین تنیس استاندارد حداقل ۶۵۰ متر فضا نیاز است.

خط کشی زمین 

خط کشی های زمین تنیس با رنگ اصلی آن باید در تضاد باشند. به خط های انتهای زمین خط شروع می‌گویند. هرخط شروع ، به وسیله علامتی مرکزی، به اندازه 10 سانتی متر در امتداد طولی و موازی با خطوط کناری زمین، نصف می‌شود. پهنای خط شروع حداکثر 10 سانتی متر است.

دو خط بین خطوط تک به تک کناری هستند که فاصله آن ها از کناره تور 6/40 متر و در راستای موازی با آن قرار دارند، این دو خط را خطوط سرویس می‌نامند.

در دو طرف تور نیز خط سرویس مرکزی قرار دارد و مساحت بین خط سرویس و تور را زمین سرویس می‌گویند. که به وسیله خط سرویس مرکزی به دو قسمت مساوی تقسیم شده و خط سرویس مرکزی با خطوط کناری موازی هستند. پهنای این خط و علامت مرکزی 5 سانتی متر است و این خط را خط میانه می‌دانند

خط کشی زمین تنیس

 


مطالب مرتبط : 

با انواع گریپ تنیس آشنا شوید

تنیس ساحلی چیست؟

آشنایی با ورزش سافت تنیس

بیوگرافی کامل منصور بهرامی

به این مقاله چه امتیازی می دهید ؟
3.9/5 - (72 امتیاز)
4 دیدگاه در “ابعاد زمین تنیس
 • مرداد 12, 1400 at 9:58 ب.ظ
  Permalink

  خیلی خوووووووووووووووووووووووووووووووووووووب

  Reply
 • شهریور 10, 1400 at 10:11 ق.ظ
  Permalink

  زمین تنیس سینگل بخوایم برای تمرین بسازیم حداقل چقدر زمین لازمه ؟

  Reply
 • شهریور 10, 1400 at 10:11 ق.ظ
  Permalink

  زمین هایی نصفه هم خوب هست برای تمرین با دیوار؟

  Reply
 • فروردین 13, 1401 at 1:08 ب.ظ
  Permalink

  اتفاقا من توی یکی از مقالات آسان اسپرت هم درمورد ابعاد زمین تنیس خونده بودم، همین طوری بود دقیقا. ممنون بابت مطالب کامل و خوبتون.

  Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *