یکی از ورزش های مفرحی که در سراسر جهان افراد به آن روی آورده اند، تنیس ساحلی است. این ورزش در ابتدا تنها با پرتاب و ضربات ساده به توپ انجام می شد اما به مرور زمان قوانین پیچیده تری برای آن تعریف شد.

تاریخچه تنیس در ساحل

تنیس ساحلی تفاوت ها و شباهت هایی به تنیس معمولی دارد که برای اشنایی بیشتر با قوانین تنیس می توانید این مطلب را مشاهده نمایید.

تاریخچه تنیس ساحلی

این ورزش در اوایل دهه 80 میلادی در شهر راونا ایتالیا پایه گذاری شد و اولین زمین تنیس ساحلی در آنجا احداث گردید. در حال حاضر نیز ایتالیا جزو کشورهایی است که در شهرهای ریکیون و فرارلدیوس که دو شهر ساحلی می باشند، حدود 5000 زمین برای تنیس ساحلی دارد‌ !

در حال حاضر در کشورهای ایتالیا، آمریکا، اسپانیا، اتریش، مجارستان و ژاپن تنیس ساحلی به صورت جدی انجام می شود و میزبان مسابقات این ورزش هستند. این ورزش دارای فدراسیون جهانی نیز می باشد.

در کشور ما نیز در شهرهای استان هایی مانند گلستان، مازندران، هرمزگان و بوشهر که ساحلی هستند امکان برگزاری مسابقات وجود دارد. همچنین فدراسیون تنیس ساحلی نیز در ایران وجود دارد.

تنیس ساحلی

توپ و ابعاد زمین

توپ های زیادی با مشخصه های متفاوت مورد تایید فدراسیون جهانی است اما توپ سطح 2 که کم فشارتر از توپ تنیس معمولی بوده و در دو رنگ می باشد، بیشترین کاربرد را دارد. از این توپ برای آموزش تنیس به نونهالان نیز استفاده می شود.

طول زمین 16 متر و عرض آن 8 متر برای بازی های دو نفره و برای بازی تک نفره عرض زمین 5 متر است. در وسط زمین تور قرار دارد که ارتفاع آن 170 سانتی متر می باشد (با توجه به ناهموار بودن سطح زمین ارتفاع تور ممکن است متغیر باشد) عرض خطوط زمین 2.5 تا 5 سانتی متر و خطوط انتهایی تا 10 سانتی متر نیز می تواند باشد. جنس زمین از ماسه ساحلی تا عمق حداقل 40 سانتی متر زمین را در برگرفته است.

قوانین تنیس ساحلی

قوانین تنیس ساحلی

امتیازات در آن شبیه به تنیس معمولی و به صورت 15-30-40 است و هر تیم فقط یک بار امکان ضربه زدن به توپ را دارد. همچنین امکان پاس دادن توپ در بازی های دو نفره به یکدیگر وجود ندارد. اگر توپ یک تیم به زمین برخورد کند امتیاز آن شامل تیم مقابل خواهد شد.

سرویس زننده یک بار می تواند سرویس بزند و تفاوتی که در این زمینه با تنیس معمولی وجود دارد این است که اگر توپ به تور برخورد کند و از آن عبور کند خطا اتفاق نمی افتند.

امکان لمس تور یا عبور راکت از آن وجود نداشته و تیمی که اولین 6 گیم را بدست آورد پیروز ست خواهد بود به این شرط که یک اخلاف 2 گیمی با حریف داشته باشد. اگر هر دو تیم در امتیاز 6 مساوی شوند از روش تای برک استفاده شده تا پیروز میدان مشخص شود. دقیقا مشابه قوانین تنیس !

وسایل تنیس در ساحل

به این مقاله چه امتیازی می دهید ؟
4.5/5 - (11 امتیاز)
یک نظر در “تنیس ساحلی
  • شهریور 15, 1402 at 5:26 ب.ظ
    Permalink

    چقدر شبیه پدله !

    Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *