قوانین و امتیازات در تنیس کمی پیچیده تر از ورزش های دیگر است به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مطلب اطلاعاتی را درباره آن در اختیار شما بگذاریم.

قوانین و شمارش امتیازات در تنیس

ورزش تنیس به ۲ حالت انفرادی و تیمی است که قوانین در آنها یکسان بوده و فقط ابعاد زمین در بازی دبل بزرگتر است. به بازی انفرادی Single و بازی تیمی Double گفته می شود.

بازیکنان باید به صورتی به توپ ضربه بزنند که توپ در زمین حریف فرود آید و حریف نتواند آن را بر گرداند، در این شرایط آن ها موفق به کسب امتیاز می شوند. همچنین اگر بازیکن یا راکت آن به تور برخورد کند و یا به خارج از زمین برود، حریف صاحب یک امتیاز خواهد شد.

در صورتی که علاوه بر کسب اطلاعات درباره قوانین و امتیازات تنیس، مایل به دانستن تاریخچه ورزش تنیس هستید می توانید این مقاله را مشاهده فرمایید.

شمارش امتیازات در تنیس

در هر مسابقه تنیس حداقل 2 ست داریم که هر ست شامل حداقل 6 گیم بوده و هر گیم نیز حداقل شامل 4 امتیاز است.

امتیازات هر گیم در تنیس

در تنیس امتیازات به صورت ۱، ۲، ۳ و … شمرده نمی شوند و ترتیب آن به شکل صفر، ۱۵، ۳۰ و ۴۰ است.

نحوه شمارش امتیاز در تنیس

زمانی که یک بازیکن یا یک تیم زودتر موفق به کسب چهار امتیاز شود، پیروز آن گیم است. اما در حالتی که دو بازیکن یا دو تیم در امتیاز 40 مساوی شوند، دی‌یوس (Deuce) اتفاق افتاده و هر بازیکن یا تیمی که دو امتیاز متوالی را بدست آورد، برنده گیم خواهد بود.

امتیاز کسب شده بعد از Deuce را ادونتج (Advantage) گویند که علامت اختصاری آن AD است.

شمارش گیم ها

بازیکنی که بتواند در 6 گیم پیروز شود، برنده یک ست خواهد بود مگر اینکه بازیکن حریف ۵ گیم گرفته باشد که در این حالت باید بازیکن دیگر باید موفق به کسب ۷ گیم شود.  اما اگر هر دو بازیکن در تعداد گیم ها به 6 رسیده و مساوی شوند در این حالت یک گیم تایبرِیک (Tie-Break) انجام می شود تا برنده بازی مشخص گردد.

در بعضی از بازی ها تایبریک انجام نشده و بازیکن یا تیمی که دو ست متوالی را پیروز شود برنده بازی خواهد بود. به عنوان مثال در مسابقات فد کاپ و رقابت‌های گرند اسلم آزاد فرانسه، تا زمانی که یکی از دو بازیکن در دو گیم متوالی پیروز شود بازی ادامه پیدا می کند.

از سال ۲۰۱۹ در مسابقات Fed Cup و گرند اسلم آزاد فرانسه قانون تایبرک تغییر کرده و در ست آخر اجرا نمی شود. همچنین در مسابقات Wimbledon نیز تایبریک پس از تساوی ۱۲-۱۲ اجرا خواهد شد.

تایبرک در مسابقات آزاد استرالیا

در مسابقات Australia Open پس از تساوی ۶-۶ گیم ها در ست آخر بازیکنان یک تایبرک ۱۰ امتیازی را آغاز کرده و نتیجه نهایی آن ست مشخص خواهد شد.

 

قوانین ورزش تنیس

قوانین تایبریک

برخلاف امتیاز شماری اصلی تنیس که به صورت ۱۵، ۳۰، ۴۰ انجام می شد، در گیم تایبریک امتیازدهی به صورت معمول ۱، ۲، ۳ و … است و بازیکنی که زودتر به امتیاز 7 برسد، برنده ست خواهد بود. اگر دو بازیکن در امتیاز 7 مساوی شوند، بازیکنی که زودتر 2 امتیاز متوالی را کسب کند پیروز است.

در Tie Break بازیکنی که در حال Return بوده است ۱ سرویس از سمت Duce Court می زند و سپس بازیکن مقابل ۲ سرویس ( اول از سمت Ad Court و سپس از سمت Duece Court می زند )

شمارش ست ها

مسابقات تنیس به صورت 3 ست و یا 5 ست انجام می شود. در بازی 3 ست هر بازیکن یا تیمی که از 3 ست موفق به کسب 2 ست شود و در بازی 5 ست هر بازیکن یا تیم که موفق به کسب 3 ست شود، پیروز خواهند بود.

در بازی های گرند اسلم، مسابقات مسترز ۱۰۰۰ امتیازی، رقابت‌های ۵۰۰ امتیازی، ۲۵۰ امتیازی، چلنجر و فیوچرز زنان، مسابقات به صورت 3 ست و در بازی های گرند اسلم‌ و مسابقات جام دیویس مردان به شکل 5 ست برگزار می شود.

نحوه شروع بازی در ورزش تنیس

بازی با شیر یا خط انداختن آغاز می شود. کسی که برنده شیر یا خط باشد انتخاب می کند زننده سرویس یا دریافت کننده آن باشد و کسی که بازنده شیر یا خط باشد زمین را انتخاب می کند.

بازیکن سرویس زننده در هر گیم باید پشت خط انتهای زمین (Baseline) ایستاده و از آن جا به صورت یکی در میان سرویس بزند. همچنین این نکته را در نظر بگیرید که سرویس باید در باکس مخالف فرود آید. اگر سرویس به تور برخورد کند باید تکرار شود که به آن Let می گویند.

قوانین تنیس

زننده سرویس اول در شروع هر گیم باید از سمت راست زمین آن را پرتاب کند و دو فرصت نیز دارد. اگر سرویس اول به تور برخورد کند یا در محدوده مجاز فرود نیاید، خطا شده و بازیکن مجاز به یک پرتاب دیگر است اما اگر پرتاب دوم نیز خطا شود بازیکن دچار دابل فالت (Double Fault) شده و یک امتیاز از دست خواهد داد.

جریمه‌ها در بازی تنیس

در تنیس همانند ورزش های دیگر قوانینی وجود دارد که در صورت نقض آن بازیکن جریمه خواهد شد.

 • لمس زمین حریف، تور یا پایه‌های تور و یا هر شخص و مسئولی در بازی
 • حمل توپ یا گرفتن آن با راکت
 • دو بار ضربه زدن به توپ
 • توپ به جز راکت نباید چیزی را لمس کند یا حمل شود
 • پرتاب کردن راکت و یا فحاشی
 • جر و بحث با داور

داوران در تنیس

داوران تنها در مسابقات حرفه ای حضور دارند و کار آن ها نظارت بر داخل یا خارج نبودن توپ است. سر داور که بر روی صندلی در بیرون از زمین و کنار تور می نشیند این امکان را دارد تا تصمیم دیگر داوران را ملغی کند. داور ناظر نیز بر روی سکوی تماشاگران بازی را مشاهده می کند تا اگر مشکلی ایجاد شد آن را حل نماید.


مطالب مرتبط

تنیس البو چیست ؟ + راه های پیشگیری

۹ دلیل جذابیت تنیس در دنیا

بهترین ضربات در تنیس، متعلق به چه کسانی است؟

به این مقاله چه امتیازی می دهید ؟
4.4/5 - (46 امتیاز)
4 دیدگاه در “قوانین و امتیازات تنیس
 • آذر 23, 1400 at 3:17 ق.ظ
  Permalink

  سلام در بعضی از تنیس خصوصا itf در ست سوم نحوه شمارش امتیاز به جای ۱۵-۳۰-۴۰ نحوه شمارش به صورت عادی ۱-۲-۳-۴… هست دلیلش چیست خیلی دنبال این سوالم نمیتونم جوابشو پیدا کنم ممنون میشم راهنمایی بفرماید

  Reply
  • دی 5, 1400 at 11:16 ق.ظ
   Permalink

   درود بر شما
   زمانی که بازی در ست ها مساوی میشه ، یک گیم به عنوان تایبرک بازی میکنند که نحوه ی شمارش امتیازات در اون به صورت عادی ۱-۲-۳.. هست. جزئیات قوانین بازی تایبرک رو در این پست توضیح داده نشده و به زودی اضافه میکنیم.

   Reply
 • آبان 29, 1401 at 2:11 ق.ظ
  Permalink

  هر نفر در هر گیم چند سرویس باید بزند؟

  Reply
  • آذر 23, 1401 at 10:29 ب.ظ
   Permalink

   درود بر شما
   تعداد مشخصی نداره، اگه بازی مساوی یعنی deuce نشه ۴ تا، اما اگر بازی مساوی بشه دیگه نمیشه عدد مشخصی تعیین کرد.

   Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *