اگر شما تا به حال یک مسابقه پدل را دیده باشید، متوجه شباهت های آن با ورزش تنیس خواهید شد که در هر دو ورزش راکتی بوده و بازیکن باید بین توپ، راکت و سایر اعضای بدن خود هماهنگی لازم را ایجاد کند اما این دو در عین شباهت تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند که در این مقاله به بررسی تفاوت تنیس و پدل می پردازیم.

با توجه به اینکه تنیس و پدل هر دو ورزشی راکتی هستند می توانید در مورد سایر ورزش های راکتی نیز در اینجا بیشتر بخوانید.

یک تنیسور می تواند به راحتی خود را با ورزش پدل سازگار کرده و به انجام آن بپردازد اما در مورد بازیکن پدل چنین نیست و کار برای او سخت خواهد بود. در واقع یادگیری تنیس به زمان بیشتری نسبت پدل نیازمند است.

تفاوت راکت تنیس و پدل

اصولا در ورزش های راکتی طراحی راکت به گونه ای است تا متناسب با آن ورزش بازیکن بتواند نیاز خود را رفع کند. زه راکت تنیس برای زدن ضربه با قدرت بالا است اما در پدل به دلیل وجود دیواره های دور زمین آن، ضربات قدرت چندانی ندارند اما باید کنترل شده باشند.

در نتیجه راکت تنیس دارای زه و مشبک بوده و دسته آن نیز بلندتر است که معمولا از جنس فیبر کربن می باشد. در پدل راکت دسته کوتاه تری دارد که از دو قسمت دورنی و بیرونی از جنس فایبرگلاس یا فیبر کربن است.

راکت پدل و تنیس چه فرقهایی دارند؟

تفاوت ضربات Forehand – ‌Backhand

در بازی تنیس شما معمولا ضربات Top Spin استفاده می کنید تا قوس و کمان بیشتری به توپ بدهید ، با هدف اینکه توپ شما به تور برخورد نکرده و به خارج زمین هم نرود که یادگیری این ضربات نسبتا سخت تر بوده و زمان زیادی نیاز دارد. همچنین یک اشتباه محاسباتی کوچک در زاویه ی راکت یا فشار برخورد توپ و راکت می تواند منجر به اوت شدن ( با اختلاف زیاد ) یا برخورد توپ به تور شود!

اما در پدل نحوه ی ضربت فورهند و بک هند Flat است و ضربه ی فلت ( بدون Spin ) بسیار ساده تر است !

سرویس زدن

سرویس زدن در تنیس کار آسانی نیست و یادگیری آن نیازمند صرف زمان و تمرین زیادی است اما در پدل از سرویس بیشتر برای به جریان انداختن توپ استفاده می شود.

  • در پدل توپ را به زمین انداخته و زمانی که بالا می آید باید به آن ضربه بزنید. (ارتفاع توپ نباید بیشتر از لگن فرد باشد)
  • در تنیس توپ به بالا انداخته شده و در همان حالت باید به آن ضربه زد.

تفاوت زمین تنیس و پدل

زمین پدل در بازی های دو نفره 20*10 اما زمین تنیس 23،77*8،23 است در واقع زمین پدل دو سوم زمین تنیس می باشد. دور تا دور زمین پدل با فنس و شیشه احاطه شده است و اگر توپ به آن برخورد کند اوت محسوب نشده و بازی ادامه دارد مگر در ضربات سرویس !

در ضربات سرویس نباید توپ شما با تور برخورد کند، در اینصورت سرویس شما اوت محسوب می شود.

مقایسه زمین تنیس و پدل

تعداد بازیکن

تنیس به صورت انفرادی و تیمی ( ۲ به ۲ ) بازی می شود اما در بازی پدل فقط بازی به صورت Double است و چیزی به نام بازی تک به تک ( Single ) تعریف نشده است. بازی های تک نفره در پدل به ندرت (برای آموزش اولیه) انجام می شود

مسابقات پدل نیز در تمامی سطوح به صورت دو به دو است.

تفاوت توپ در پدل و تنیس

توپ پدل نسبت به توپ تنیس سنگین تر است به همین دلیل پرش توپ کمتر بوده و در هنگام برخورد و بازگشت از دیواره سرعت کمتری نیز دارد. قطر توپ هر دو یکی است اما در بعضی مواقع توپ پدل ممکن است بزرگتر باشد.

تفاوت توپ تنیس و پدل

شرایط فیزیکی

تنیس بیشتر ورزشی قدرتی و پدل استقامتی است. در ورزش تنیس بازیکن برای زدن ضربه های قدرتی باید در طول و عرض زمین جای خود را تغییر دهد اما در پدل حرکات و تغییر جهت در تمام زمین و حتی خارج از زمین به سرعت باید انجام پذیرد.

تور تنیس و پدل

تور تنیس 106،7 سانت ارتفاع دارد که در مرکز آن این ارتفاع 91،4 است اما در ورزش پدل ارتفاع تور 92 سانت و در مرکز 88 سانت می باشد.

در نهایت در بازی پدل شما ممکن است شاهد یک رالی طولانی مدت با وجود 50 ضربه باشید اما چنین مسئله ای در تنیس ممکن است تنها در بازی های فوق العاده حرفه ای انجام می گیرد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید ؟
2.8/5 - (28 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *