زمین تنیس مکانی مستطیل شکل بوده که در مرکز آن یک تور واقع شده و همچنین دارای خط کشی های منحصر به خود است. زمین تنیس بازی دو نفره (Double) از زمین بازی های یک نفره (Single) بزرگتر است. اما جنس این زمین ها متفاوت بوده و در این مطلب می خواهیم انواع زمین های تنیس را معرفی کرده و ویژگی های هر یک را بررسی کنیم.

برای آشنایی بیشتر با ابعاد زمین تنیس می توانید به این بخش مراجعه کنید.

انواع زمین تنیس

زمین های تنیس به سه دسته اصلی تقسیم می شوند.

  • خاک رس Clay Court
  • هاردکورت Hard Court
  • چمن Grass Court

تفاوت زمین های تنیس

زمین خاکی

این نوع از زمین تنیس برای سازندگان آن اقتصادی است و با بودجه کمتری ساخته می شود. همچنین این زمین ها با هزینه کمتری قابل بازسازی هستند و اگر به شکل درست و اصولی از آن نگهداری شود طول عمر بالایی دارند. به همین دلایل زمین خاک رس در ایران از محبوبیت زیادی برخوردار بوده به طوری که حدود 95 درصد زمین های موجود در ایران خاک رس است.

۹۵ درصد از زمین های تنیس در ایران ، خاک رس هستند !

به دلیل نوع جنس این زمین ها احتمال آسیب دیدن ورزشکاران در آن پایین است. زمین مسابقات Roland Garros از این جنس می باشد. این زمین خاکی نیازمند به آبیاری مداوم، جارو و غلطک است.

زمین تنیس خاکی

زمین هارد کورت

زمین تنیس هارد کورت در واقع نوعی کفش پوش است که  سرعت توپ در آن سریع تر از زمین خاکی است. این زمین ها عموما آنتی باکتریال بوده و رنگ آن بر اثر تابش نور خورشید تغییر ناپذیر است. نگهداری و نظافت آن آسان بوده و همچنین در برابر رطوبت و حرارت از مقاومت بالایی برخوردار است. اما هزینه ی ساخت آن نسبتا بالاست و در ایران این زمین ها کمیاب هستند

مجموعه آرشا کلاب تنها زمین هارد کورت تنیس استاندارد در ایران است که در تهران واقع شده است.

زمین هارد کورت

اگر از متریال بی کیفیت در ساخت زمین های هاردکورت استفاده شود، امکان بازسازی آن وجود ندارد.

زمین تنیس چمن

زمین های تنیس چمن Grass Court که در مسابقات گرند اسلم ویمبلدون استفاده می شوند از اولین زمین های تنیس هستند که سریع ترین نوع زمین می باشند. جالب است بدانید که بیشترین تعداد ضربات Ace در یک بازی متعلق به همین زمین است ! و برگشت توپ های سرویس در این زمین دشوار تر است.

بیشترین تعداد ضربات ACE متعلق به زمین چمن است و سرعت توپ در آن نسبت به سایرین بالاست.

زمین چمن تنیس

مسابقات تنیس در چه زمین هایی برگزار می شوند؟

تنها مسابقه جایزه بزرگی که بر روی زمین خاکی انجام می شود در ورزشگاه Roland Garros پاریس و هر سال در فصل بهار است. این مسابقات را French Open می گویند.

رقابت های جهانی Australian Open و US Open بر روی زمین های Hard Courts برگزار می گردد.

و مسابقات ویمبلدون که جذاب ترین مسابقات تنیس در جهان است روی زمین های چمن برگزار می شوند.

نور پردازی در زمین های تنیس

در زمین تنیس کنترل میزان درخشش توپ و پس زمینه قابل دید باید در نظر گرفته شود. توپ باید در هر سرعت و شرایط مکانی قابل مشاهده باشد.

درجه روشنایی (lux)، استاندارد استرالیایی برای زمین های تنیس صحرایی (outdoor) و مناطق مسکونی و تفریحی 250 lux ، برای مسابقات باشگاهی و تجاری 350 lux، و برای زمین های مسابقه، ملی و بین المللی 1000 lux است. در مناطق مسکونی، نور افکن ها حداقل در فاصله ی 6 متری قرار گیرند و برای مسابقات باشگاهی در فاصله ی 8 متر و حتی بیش تر باید نصب شوند.

به این مقاله چه امتیازی می دهید ؟
4.6/5 - (10 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *