سه نوع زمین استاندارد در بازی تنیس وجود دارد که زمین های مختلف در سراسر جهان از یکی از آن ها ساخته شده اند. در این مقاله به مقایسه جنس زمین تنیس و بررسی تفاوتهای  زمین های خاکی، چمن و هاردکورت می پردازیم و برای شما توضیح خواهیم داد که این سه چه تفاوت هایی دارند و ورزش بر روی کدامیک بهتر است.

زمین خاک رس

زمانی که توپ در زمین خاک رس می نشیند سرعت آن گرفته خواهد شد و با زاویه بالاتر و ارتفاع بیشتری بالا می اید در نتیجه ارتفاع توپ در این زمین بیشتر از سایر زمین ها است.

این موضوع باعث شده تا سرعت توپ کمتر از بقیه زمین ها یعنی چمن و هارد کورت باشد. روند بازی نیز در این زمین کندتر است و در نتیجه بازیکنان زودتر خسته می شوند چرا که باید سریع تر بازی کنند.

البته در طرف دیگر بازیکنان زمان بیشتری برای حرکت داشته و سرعت رسیدن آن ها به توپ نیز بیشتر است.

هزینه راه اندازی و نگهداری این نوع زمین به نسبت کمتر بوده و تقریبا اکثر زمین های تنیس در ایران از همین جنس هستند.

زمین خاک رس تنیس

در چنین زمین هایی یازیکنانی موفق هستند که قدرت بالا و فیزیک مناسبی دارند. بر طبق آمار به دست آمده کمتر از 6 درصد سرویسها در خاک رس، تبدیل به Ace می شود و بازیکنانی که اقدام به زدن سرویس می کنند در 62 درصر مواقع موفق به کسب امتیاز می شوند که این آمار نسبت به سایر زمین ها کمتر است.

رافائل نادال را بهترین بازیکن زمین های خاکی می شناسند.

زمین های هارد کورت

هاردکورت از محبوب ترین زمین های تنیس بوده که 70 درصد معتبرترین و شناخته شده ترین زمین های تنیس جهان از این جنس است. اگر بازیکنی سرویس زننده خوبی باشد اصولا در این زمین بسیار موفق تر از بقیه زمین ها عمل می کند. توپ در این زمین برخلاف خاک رس فرو نمی رود و سرعت آن نیز بیشتر است. همچنین ارتفاع و زاویه توپ نیز زیاد بوده اما این موضوع در خاک رس بیشتر می باشد.

زمین های هارد کورت سفت بوده به همین دلیل مصدومیت و آسیب دیدگی های زیادی در آن اتفاق می افتد. شناخته شده ترین بازیکن موفق در این زمین نوواک جوکوویچ صربستانی است.

در ایران به ندرت زمین های تنیس از جنس Hard court دیده می شود، آرشا کلاب در حال حاضر بهترین و استانداردترین زمین تنیس هارد کورت در ایران را دارد که در جنوب تهران واقع شده است.

هارد کورت تنیس

زمین چمن ورزش تنیس

توپ در برخورد با چمن جهش بسیار کمی داشته و زاویه آن نیز پایین است. ارتفاع توپ در این زمین کمتر از خاک رس و هارد کورت می باشد. توپ در برخورد با زمین چمن لیز خورده اما سرعتی را از دست نداده و سرعت آن همچنان بالا است. بازی تنیس در این نوع زمین بیشتر از سایر زمین ها طول خواهد کشید.

به این دلیل که سرعت توپ در این زمین زیاد است بازیکنان نیز باید سرعت بالایی داشته باشند و طبق آمار چمن با 35 درصد کمترین میزان Break Point (امتیازی که در سرو حریف به دست می آید) داراست. راجرر فدرر بهترین بازیکن در این زمین است.

زمین تنیس چمن

مقایسه جنس زمین تنیس و تفاوت آنها

در نهایت با مقایسه بین این سه زمین ارتفاع در خاک رس بیشتر است اما سرهت هارد کورت و چمن بالاتر می باشد. همچنین سرعت و زاویه توپ در هارت کورت بیشتر از چمن ولی کمتر از خاک رس است. با وجود سرعت بالای توپ در زمین چمن اما ارتفاع توپ پایین تر از سایر زمین ها می باشد.

ابعاد یک زمین تنیس استاندارد چقدر است؟

مقایسه ی بانس توپ در زمین های تنیس

مقایسه ی بانس توپ در زمین های متفاوت

به این مقاله چه امتیازی می دهید ؟
4.8/5 - (44 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *