تنیس مانند هر ورزش دیگری نیاز به یک سری شرایط محیطی مانند دمای مناسب هوا، شرایط مربوط به آمادگی های جسمانی و روانی و مسائل مربوط به تغدیه قبل، در حین بازی و بعد از آن دارد. در این مقاله درباره تغذیه در تنیس برای شما صحبت خواهیم کرد.

در مورد فواید ورزش تنیس و تاثیری که این ورزش بر روح و جسم شما می گذارد می توانید در این بخش بیشتر بدانید.
تغدیه در تنیس

انرژی

انرژی مورد نیاز برای هر بازیکن به دو دسته روزمره و در حین بازی تقسیم می شود:

  • انرژی روزانه هر فرد بسته به فعالیت ها و مشخصات جسمی او تعیین می شود.
  • انرژی حین بازی تنیس برای خانم خا 5/7 کیلوکالری و برای آقایان 4/8 کیلوکالری با توجه به وزن و زمان بازی است.

کربوهیدرات

برای جلوگیری از خستگی و تامین گلیکوژن بدن هر ورزشکاری به کربوهیدرات نیاز دارد. تنیسورها با توجه به هر کیلوگرم از وزن بدن خود به 6 الی 10 گرم کربوهیدرات نیاز دارند که مصرف آن در خانم ها از آقایان باید کمتر باشد.

در صورت رعایت چنین تغذیه ای هر تنیسور تا 100 دقیقه بعد از شروع بازی انرژی لازم را دارد و باید بعد از دو ساعت در صورت طولانی شدن مسابقه یا تمرین در ازای یک ساعت 30 تا 60گرم کربوهیدرات بدن خود را تامین کند.

پروتئین

مصرف پروتئین نه تنها به کلیگوژن سازی بلکه به تامین پروتئین عضلات نیز کمک می کند. هر بازیکن تنیس باید در ازای وزن بدن خود در حدود 6 گرم پروتئین مصرف کند. در روز مسابقه 20 الی 30 گرم (3 یا 4 تخم مرغ) نیاز است.

چربی

هر بازیکن در ازای یک کیلوگرم از وزن خود به چیزی در حدود 2 گرم چربی نیاز دارد که این مقدار نباید بیشتر شود. تعیین چربی مورد نیاز مشخص نیست. یک تنیسور ضمن حفظ تناسب اندام خود در صورت داشتن ماهیچه های بیشتر و چربی کمتر توان بیشتری برای بازی دارد. البته چربی ها نیز گروهی از مواد غذایی هستند که نباید حذف شوند.

تغدیه ورزشکاران تنیس

مایعات

عدم دریافت آب کافی مشکلاتی را در زمینه بیماری های قلب و عروق و عضلانی برای بازیکن ایجاد می کند پس بدن تنیسور باید هیدراته باشد. فرآیند هیدراته ( نوشیدن آب کافی) باید از روز قبل از مسابقه انجام شود و گمان نکنید نوشیدن آب تنها در روز مسابقه کافی است.

تغذیه قبل از مسابقه تنیس

قبل از شروع مسابقه معده نباید خالی باشد البته پر بودن آن نیز توصیه نمی شود. هر فرد باید 3 الی 4 ساعت قبل از شروع مسابقه وعده غذایی خود را میل کند تا عمل هضم و جذب به خوبی صورت گیرد.

وعده غذایی مورد نظر شامل کربوهیدرات، چربی و پروتئین مانند گوشت، سالاد، ماکارونی، سوپ و… بوده و از غذاهای چرب، فیبردار و نفاخ به ویژه فست فود دوری کنید.

تغذیه در حین بازی تنیس

با توجه به دقیق نبودن زمان هر مسابقه خوراکی های زیر به دلیل داشتن کربوهیدرات و دخیره کردن گلیکوژن مناسب پیشنهاد می شود:

  • میوه
  • مربا یا عسل
  • ژله
  • خوراکی های نمکی

تغذیه بعد از بازی تنیس

یک ساعت بعد از بازی باید چیزی در حدود 2 الی 4 لیوان آب نوشیده شود تا بدن هیدراته بماند. تغذیه بعد از بازی به بازیابی ماهیچه های بدن کمک شایانی می کند و در آن باید مقدار کربوهیدرات مصرفی چهار برابر پروتئین باشد. موارد زیر از نمونه خوراکی های پس از بازی است:

  • ساندویچ مرغ
  • ساندویچ تخم مرغ
  • ماکارونی یا پاستا
  • پیتزای خانگی با گوشت و سبزی

رژیم مناسب ورزش تنیس

بازیکنان تنیس باید مانند دیگر ورزشکاران برای حفظ سلامت و داشتن عملکردی بهتر در این ورزش بسیار نسبت به تغذیه خود حساس باشند و تا آن جایی که می توانند از خوردن غذاهای ناسالم دوری کنند. تغذیه در تنیس یکی از عوامل مهم برای ارتقا بازی است.

به این مقاله چه امتیازی می دهید ؟
4.8/5 - (5 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *