تنیس یک ورزش راکتی پر تحرک است که باعث بالا رفتن استقامت بدنی می شود و بسیاری از ماهیچه های بدن در آن فعال هستند. فواید ورزش تنیس بی شمار هستند و مانند هر ورزش دیگری تاثیرات مثبتی روی بدن دارد که در این مقاله به آن می پردازیم. تنیس نیز مانند سایر ورزش ها با تاثیری که روی سلامت جسم شما می گذارد خطر مرگ و سکته های قلبی و مغزی را کاهش می دهد.

طبق تحقیقاتی که دکتر Ralph Puffenberger بر روی ۱۰ هزار نفر در طی ۲۰ سال انجام داده است، کسانی که به طور معمول در هفته ۳ ساعت ورزش تنیس را انجام می دهند خطر مرگ برای آن ها ۵۰٪ کاهش می یابد.

تاثیر تنیس بر سلامتی

 

تحرک دست ها

همانطور که می دانید تنیس یک ورزش راکتی است و راکت آن وزن نسبتا بالایی دارد. گرفتن راکت با دست و ضربه زدن های مداوم با آن به توپ باعث تحرک زیاد عضلات دست و کتف می شود.

دویدن و استارت های سریع

ورزش تنیس چه در بازی انفرادی و در بازی دبل ، یک ورزش سرعتی به شمار می رود، شما در یک بازی تنیس به طور متوسط حدود ۴.۸ کیلومتر می دوید ! 

David Ferrer که یکی از سریع ترین بازیکنان تنیس است، در ۳ دوره مسابقات به طور متوسط در هر بازی ۱۰ کیلومتر دویده بود که با توجه به ابعاد کوچک زمین تنیس بسیار جالب توجه است.

فواید ورزش تنیس بر اندام ایده آل

لاغری در کنار ماهیچه ای شدن آرزوی بسیاری از افراد است. تنیس به شما در رسیدن به این هدف کمک خواهد کرد. در تنیس تمام ماهیچه های اندام شما به حرکت در می آیند در نتیجه متابولیسم و سوخت و ساز بدن افزایش پیدا کرده و به تناسب اندام می رسید.

مزایا و فواید ورزش تنیس

تاثیر بر ذهن

ورزش تنیس تنها یک ورزشی نیست که جسم شما را به حرکت وادارد بلکه باید در دریافت ها و ضربات هوشیارانه عمل کنید و بدانید بهترین نقطه برای فرود توپ چه مکانی است. به همین دلیل این ورزش به شما کمک می کند ذهن خود را نیز پرورش دهید.

Novak Djokovic مرد شماره یک تنیس جهان ( در زمان نگارش این مقاله ) می گوید :

“Tennis is a mental game. Everyone is fit, everyone hits great forehands and backhands.”

تنیس یک بازی فکری است، همه تناسب اندام دارند، فورهند و بک هند عالی می زنند !

تاثیر بر بیماری های قلبی

در ورزش تنیس شما مجبور به تحرک بسیار زیاد هستید این کار پمپاژ خون را در قلب افزایش می دهد، مجرای تنفسی شما را باز کرده، میزان کلسترول را کاهش داده و بیماری های قلبی و عروقی را از شما دور می کند.

دیابت

اگر درگیر بیماری دیابت هستید یا قند خون شما به دلیل مصرف شکر و مشتقات آن بالا است، تنیس بهترین گزینه برای دفع چربی های ناسالم بدن است.

پوکی استخوان

با ورزش مداوم تراکم استخوانی شما افزایش می یابد و از خطر پوکی استخوان به دور هستید. البته شروع ورزش اگر در سنین پایین تر باشد تاثیر بیشتری بر سلامت استخوان ها خاهد گذاشت.

فواید ورزش تنیس

فواید ورزش تنیس و افزایش سرعت

حرکات سریع و چابکی که در این ورزش نیاز است، باعث می شود به مرور سرعت شما بالا رود.

گستردگی حرکات

تنیس یکی از ورزش هایی است که تمامی اعضا و عضلات بدن شما را درگیر می کند. به همین دلیل در ورزش های دیگر نیز می توانید به خوبی ظاهر شوید.

تاثیر ورزش تنیس بر بینایی

شما در طول یک بازی تنیس مدام باید حرکات توپ را دنبال کنید. این کار باعث تقویت ماهیچه های چشم شده و افراد در کمتر در خطر بیماری چشمی قرار می دهد.

تنیس ورزشی برای تمام سنین

تنیس نسبت به بسیاری از ورزش ها خطر مسدویت کمتری داشته و به همین جهت می توان آن را ورزشی مناسب برای تمام سنین دانست. در این ورزش تقریبا تمام اعضای بدن در فعال هستند. به طوری که فشار متناسبی به ماهیچه ها وارد شده و می توان در هر سنی از این ورزش لذت برد.

منصور بهرامی

منصور بهرامی در حال بازی تنیس در سن ۶۵ سالگی !

به این مقاله چه امتیازی می دهید ؟
4.6/5 - (39 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *