اسکی آلپاین یکی از زیر مجموعه های ورزش اسکی است. می توان گفت آلپاین محبوب ترین سبک در میان دیگر زیرمجموعه های اسکی است. سبک آلپاین خود دارای چندین زیر مجموعه است. در این مقاله از پلیر پرو می خواهیم این سبک از اسکی را به طور کامل بررسی کنیم. لازم است بدانید که این ورزش را باید با یک مربی با تجربه شروع کنید. چرا که آسیب های موجود در این ورزش می تواند برای شما بسیار خطرناک باشد. همچنین استایل و حرکات را به درستی و زیبایی اجرا می کنید و از این ورزش نهایت لذت را می برید. شما می توانید لیست مربی های با تجربه را در پلیر پرو مشاهده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شاخصه های مربی با تجربه و خوب را می توانید مقاله ویژگی های یک مربی خوب را مطالعه کنید.

انواع اسکی آلپاین

اسکی آلپاین 9 نوع است که عبارت اند از:

 • اسکی سرعت Downhill Skiing
 • سوپر جی Super G
 • مارپیچ (اسلالوم) Slalom Skiing
 • مارپیچ بزرگ Giant Slalom
 • پارالل یا موازی Parallel
 • ترکیبی Combined
 • کوهستانی یا کراس Cross Skiing
 • آلپاین با برد Skiboard
 • اسکی موگول Mogul Alpine Skiing

در مسابقاتی که در این رشته ها برگزار می شود، باید از میله هایی که آبی و قرمز رنگ هستند عبور کنند و اگر میله ای را جا بگذارند قابل قبول نیست. فاصله و اندازه این میله در اسکی مردان و زنان متفاوت است.

از این 9 سبک می توان گفت که 4 سبک آن به طور رسمی و در مسابقات دنبال می شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت فدراسیون اسکی آلپاین مراجعه کنید.

اسکی سرعت Downhill Skiing

اسکی سرعت (سراشیبی) یا دانهیل بدون شک جذاب ترین و پر هیچان ترین سبک اسکی آلپاین است. مسیر اسکی بازان در این رشته مستقیم تر و طولانی تر از دیگر سبک ها است. پیج های این سبک نیز آرام تر و کم تر است. همانطور که از نامش پیداست معیار مسابقه، سرعت ورزشکار است. در مسابقات این سبک اسکی بازی برنده و نفر اول است که بتواند مسیر را در کوتاه ترین زمان به پایان برساند. در اسکی دانهیل سرعت می تواند تا 100 مایل در ساعت (160 کیلومتر در ساعت) هم برسد. سراشیبی های Lauberhorn در ونگن (Wengen) واقع در سوئیس و Streif در کیتسبوهل (Kitzbuhel) واقع در اتریش در دنیای اسکی آلپاین جزو پیست های افسانه ای هستند.

آلپاین

اسکی سوپر جی Super G

به این سبک اسکی مارپیچ سرعت هم می گویند. این نوع اسکی را از نظر طول مسیر و تعداد دوازه ها می توان گفت که سبکی بین اسکی سرعت (دانهیل) و اسکی مارپیچ بزرگ قرار می گیرد. مسابقات و رقابت های این سبک از سال 1982 در سطح جهانی در حال برگزار است.

مارپیچ (اسلالوم) Slalom Skiing

این نوع اسکی کوتاه ترین مسیر را در بین دیگر شاخه ها دارد. همچنین این سبک فنی ترین زیر شاخه ورزش اسکی است. پیج ها در این مسیر تندتر و باریک تر و فاصله میله ها از یکدیگر کم تر است. مسابقات این سبک اینگونه است که ورزشکاران باید دو مسیر را متفاوت را در یک روز طی کنند. برنده این مسابقه اسکی بازی است که توانسته باشد این دو مسیر را روی هم رفته در کمترین زمان طی کند.

فاصله دروازه ها در اسلالوم

فاصله موجود بین دوازه های یا میله ها را در این رقابت ها طبق Redus اسکی یا شعاع پیچ اسکی تعیین می کنند. در این شاخه یا مارپیچ کوچک، فاصله دروازه ها از یکدیگر حدود 15 تا 18 متر می باشد. طراحی و فاصله این میله ها بر اساس شیب پیست و توسط مربی صورت می گیرد. سرعت عمل در اسکی اسلالوم بسیار زیاد است و بالاتنه ورزشکار صاف و دارای عکس العمل زیادی می باشد.

مارپیچ بزرگ Giant Slalom

از دیگر زیر مجموعه های این ورزش می توان به رشته مارپیچ یا اسلالوم بزرگ GS اشاره کرد. مسیر این سبک طول بیشتری دارد و میله ها با فاصله بیشتری از هم قرار دارند و تعداد پیچ های کمتر و کندتری هم دارد. در مسابقات این سبک نیز مانند شاخه اسلالوم یا مارپیچ کوچک شرکت کنندگان دو مسیر متفاوت از یکدیگر را طی می کنند و فردی برنده است که این دو مسیر را در کمترین زمان به پایان برساند. فاصله دروازه از هم در این رشته بیشتر است و حدود 35 متر است. در این سبک بدن به طور کلی درگیر است و ورزشکار دائما در حال نشستن و بلند شدن است.

پارالل یا موازی Parallel

سبک اسکی پارالل زیر مجموعه جدیدی در دنیای اسکی است. حس رقابت و هیچان در مسابقات این سبک بسیار دیدنی است. چرا که در مسابقات این رشته دو اسکی باز با یک دیگر رقابت می کنند کسی برنده مسابقه است که زودتر به خط پایان برسد.

اسکی آلپاین پارالل

اسکی آلپاین ترکیبی Combined

سبک اسکی ترکیبی در دو دور برگزار می شود. اسکی باز باید یک مسیر اسکی سرعت و بعد از آن یک مسیر مارپیچ کوچک را طی می کند.

کوهستانی یا کراس Cross Skiing

مسیر مسابقات این سبک مارپیچ و کوهستانی است. در مسابقات اسکی کراس چند اسکی باز به طور همزمان در رقابت شرکت می کنند و برنده کسی است که زودتر مسیر را به پایان برساند. در مسابقات شاهد پرش های بلند، چرخش ها و حرکات زیبا از سوی اسکی بازان هستیم. به دلیل اینکه همه شرکت کننده ها در یک پیست و در یک زمان حاضر هستند، احتمال آسیب و برخورد با یکدیگر زیاد است.

آلپاین با برد Skiboard

در ابتدا ممکن است که این سبک را به اسنوبرد، یکی در نظر بگیرید ولی سبکی جدا و متفاوت است. همان طور که در تصویر می بینید، اندازه چوب اسکی در این رشته با سایر زیر مجموعه های آلپاین متفاوت است.

اسکی برد آلپاین

اسکی موگول Mogul Alpine Skiing

در آخر می رسیم به سخت ترین زیر مجموعه اسکی آلپاین، یعنی اسکی موگول. با توجه به این که پیست آماده سازی می شود، اما شما پیستی پر از تپه و گودال های پشت هم مشاهده می کنید. در مسابقات این سبک چرخش هنگام پرش امتیاز به همراه دارد. اگر بخواهید پیست مسابقات موگول را بهتر درک کنید باید آن را یک شانه تخم مرغ در نظر بگیرید. با توجه به اینکه پستی و بلندی ها کمی نرم و ملایم تر است.

اسکی آلپاین موگول

تفاوت های اسکی آلپاین با دیگر سبک ها چیست؟

از تفاوت های اسکی آلپاین با دیگر زیر مجموعه ها می توان به ثابت بودن پاشنه پا و اینکه هر پا به صورت مجزا یک چوب اسکی دارد و جدا از یکدیگر هستند.

تجهیزات اسکی آلپاین

 • چوب اسکی
 • بوت مخصوص
 • گرمکن بدن (کاپشن و شلوار مخصوص)
 • باتوم اسکی
 • عینک مخصوص
 • هلمت (کلاه ایمنی)
 • دستکش

شما می توانید برای آشنایی بیشتر با وسایل اسکی و قیمت آنها مقاله هزینه تجهیزات اسکی را مطالعه کنید.

پیست اسکی آلپاین

پیست اسکی آلپاین دو نوع است که می تواند از جنس برف یا چمن Grass Skiing باشد.

اسکی آلپاین

برای مشاهده پیست های اسکی ایران می توانید به قسمت پیست اسکی مراجعه کنید.

در این مقاله از پلیر پرو تلاش کردیم تا شما را با این ورزش محبوب و هیجان انگیز و تجهیزات و انواع آن آشنا کنیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید ؟
به این post چه امتیازی می دهید؟
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *