بدمینتون نیز مانند هر ورزش دیگری دارای زمینی استاندارد است و ابعاد آن باید مطابق با اندازه های اعلام شده توسط فدراسیون جهانی بدمینتون باشد. در این مطلب ابعاد زمین بدمینتون استاندارد و فاصله حاشیه آن را بررسی می کنیم.

در ورزش بدمینتون بازیکن نیاز به فضای مناسب برای تحرک دارد زیرا این ورزش چابکی و سرعت زیادی را می طلبد. با رعایت اندازه های استانداردهای بین المللی در ساخت یک زمین برای این ورزش این فضا در اختیار بازیکنان قرار می گیرد.

درباره تاریخچه و قوانین بازی بدمینتون در اینجا بیشتر بخوانید.

زمین ورزش بدمینتون

زمین بدمینتون مستطیل شکل است و از نقطه مرکزی به دو قسمت کاملا مساوی تقسیم می شود. این قسمت ها خط کشی شده و با استفاده از تور در این ناحیه بازیکنان حریم خود و حریف را می شناسند و با استفاده از این خطوط محدوده فضای بازی  مشخص می شود.

ابعاد زمین بدمینتون

برای بازی های دو نفره و تک نفره خطوط جداگانه و متفاوتی وجود دارد. با استفاده از یک خط مرکزی مجدد هر دو زمین به دو قسمت دیگر تقسیم شده و در حالت کلی یک زمین استاندارد بدمینتون دارای چهار قسمت مساوی است.

ابعاد استاندارد زمین بدمینتون

کل مساحت یک زمین بدمینتون 81.74 متر مربع است. طول قطر زمین باید 14.723 متر، عرض آن نیز باید حدود 6.1 متر و طول زمین باید 13.4 متر باشد. خطوط زمین باید قابل رویت باشند به همین دلیل استفاده از دو رنگ سفید و زرد با عرض 40 میلی متر پیشنهاد می شود.

ابعاد زمین بدمینتون

ابعاد زمین تک نفره و دو نفره

عرض زمین تک نفره کمتر از دو نفره بوده و مقدار حدودی آن 5.18 متر اما طول زمین همان مقدار قبلی است. در واقع زمین در بازی های یک نفره باریک تر است اما بازیکنان از تمامی طول آن می توانند استفاده کنند.

خط سرویس موازی با تور و در فاصله 1.98 متری از آن در هر دو قسمت زمین است. خط مرکزی سرویس نیز زمین را به دو قسمت مساوی تقسیم کرده به صورتی که در هر دو سوی تور دو قسمت کاملا مساوی وجود دارد.

در بازی های دو نفره خط سرویس طولانی و دور از تور بوده و در حدود 0.75 متر با مرز عقبی فاصبه دارد. این خطوط دو لابی پشت و جانبی ایجاد کرده است که لابی دو نفره برای بازی های دو نفره است. در اطراف زمین نیز باید دو حدود 1.52 متر فضای خالی وجود داشته باشد.

تور ورزش بدمینتون

ابعاد تور

پایه های تور باید در ارتفاع 1.55 متری در دو طرف زمین باشند اما ارتفاع تور 1.52 متر در وسط آن است. اندازه روزنه های تور نیز باید 15 تا 20 میلی متر و عرض تور حداقل 6.1 متر باشد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید ؟
3.6/5 - (68 امتیاز)
3 دیدگاه در “ابعاد زمین بدمینتون
 • مهر 16, 1401 at 10:31 ب.ظ
  Permalink

  تنکتون واقعا
  مرسی

  Reply
 • خرداد 5, 1402 at 4:28 ب.ظ
  Permalink

  واااا تنکتون چیه????

  Reply
 • شهریور 6, 1402 at 7:17 ق.ظ
  Permalink

  عالی بود

  Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *